ZHU JIA


Zhu Jia 1963’te Pekin’de dogdu. 1988’de Merkez Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yagli Boya Bölümü'nden mezun olan Zhu Jia, heykel ve enstalasyonun olanaklarini bir araya getirerek video ortamini karmasik bir biçimde kullanan ve degisimi belgelemeye gösterdikleri ilgiyle ayirt edilen yeni kusak Çinli medya sanatçilarindan. Çin’deki günümüz kentlesme sürecine taniklik eden projeler ve bunlarin bireylerin hayatlari ve zihinsel durumlarina etkisi üzerinde çalisan sanatçinin son dönem sergileri arasinda, “Quotidiana-The Continuity of the Everyday in 20th Century Art/Quotidiana-20. Yüzyil Sanatinda Günlük Hayatin Sürekliligi”, Rivoli-Museo d'Arte Contemporanea (Torino); “Beyond/Ötesinde”, 2. Guangzhou Trienali, Guangdong Sanat Müzesi; “Cities on the Move 1, 2, 3, 4/Hareket Halinde Kentler 1, 2, 3, 4” (Çagdas Asya Sanati Grup Sergisi), Viyana Secession Binasi (Avusturya); “New Urban Realities-China Contemporary/Yeni Kentsel Gerçeklikler-Çagdas Çin”, Boijmans van Beuningen Müzesi (Rotterdam) sayilabilir.

Kozadan Çikislar – Midesi Eksiyen Havuç

Bu yapita birbirleriyle çelisen daha çok sayida ögeyi nasil katabilecegimi hep düsündüm. Dikdörtgen bir alanda (yaklasik 3 x 4 m) yüzeyde geçiciligi, birbirine tutturulmus ögelerden olusmasi ve siniflandirma disi özellikleriyle belirlenen bir ‘geçici barinma’ kavrami yaratmak istedim. Iç mekândaki enstalasyon düsük maliyetli, ikinci el dükkânlarda bulunan, yersiz, hatta ise yaramaz gibi görünen gündelik esyalarla doldurulacak. Gösterilecek video ise Pekin’de yasayan siradan vatandaslarla yapilmis havadan sudan sohbetlerin belgeseli. Bu imgelerin diger ilgili içerige erisecek ve onu kapsayacak merkezi noktalar oldugunu düsünüyorum. Bu imgeler, söz konusu sorunlarin belirli özelliklerini alternatif bir mekâna dogru yönlendirerek bu sorunlarin görsel açidan farkli bir zaman ve uzayda psikolojik bir çatisma içerisinde gösterilmelerini saglayacak. Daha genis bir açidan bakildiginda, bu nesnelerin herkes tarafindan anlasilan toplumsal deneyimi hafifletmesine izin veriyorum.
Dahasi, bu geçici alanin duvarlarina daha çok imge ekliyorum, kullanilan bu imgelerin tümü, sokaklarda ve insaat sahalarinda buldugum insanlarin yakin plan portreleri. Yaklasik 2000 adet, yaklasik 12,7 cm boyunda ve odanin duvarlarinin bütün yüzeyini kaplayan bu fotograflarin sayica çoklugu, her bir imgenin benzersizligini azaltmayi amaçliyor.