10. Uluslararasi Istanbul Bienali sadece bir sergi degil. Gerçeklikte bir degisim yaratabilmek için yeni vizyonlar ve öneriler üreten durmak bilmeyen bir üretim makinesi. Sehrin içinde gerçeklesen bir ‘eylem koyma' süreci. Sehrin çesitli yerlerinde 10'dan fazla özel proje sunulacak. Sanatsal disavurumlarin yani sira, kentsel mekânlarda STKlar ve azinlik gruplariyla isbirligi içerisinde sayisiz insani destek eylemi gerçeklestirilecek. Bu projeler sanatin kentsel mekâni geçici isgalinin, ‘Geçici Özerk Alanlar (G.Ö.A)' yaratma imkânin göstergeleri.

Ilk endüstrilesme döneminde insa edilmis eski bir trafo olan ve simdi Istanbul Bilgi Üniversitesi için bir müze ve arastirma kompleksine dönüstürülen santralistanbul'da Türkiye'den ve yurtdisindan birçok bagimsiz sanat örgütü, sanat dünyasinda kendi kendine örgütlenmenin rolünü vurgulayan programlarini sunmak üzere davet edildi. Mekânda ayrica bir film programi da sunulacak.

Asya yakasindaki KAHEM'de (Kadiköy Halk Egitim Merkezi) Istanbul'da çalisan bir grup mimar, sehrin tarih ve gelecegi ile ilgili arastirma ve tartismalar baslatmak için "Innocent Act/Masum Bir Eylem" adli bir atölye çalismasi yürütecekler.

Dünyayi gezen proje "Emergency Biennial in Chechnya/Çeçenistan'da Acil Durum Bienali" Istanbul'a demir atacak. Birçok diger mekâna özgü proje, bazi kilit kentsel noktalara yerlestirilecek.

Son olarak Evens Vakfi tarafindan bir teknede düzenlenecek "Floating Territories/Yüzen Araziler" projesi Istanbul Bienali'ni Atina Bienali ve Venedik Bienali gibi kardes organizasyonlarla baglayacak.