ALLORA CALZADILLA


Allora Calzadilla, Jennifer Allora (1974, Philadelphia) ve Guillermo Calzadilla’dan (1971, Havana) olusuyor. 1995’ten bu yana çalismalarini Puerto Rico’nun San Juan sehrinde beraber yürüten sanatçilar, heykel, fotograf, performans, ses ve video kullaniyorlar. Allora ve Calzadilla’nin hem kavramsal, hem mecazi hem de mekânsal çalismalari isaret yapmak, iz birakmak ve hayatta kalmak üzerine. Maddiyat ve mecaziligi yasamsal bir “çift” olarak düsünen ikiliye göre, bir malzeme anlamini asla apaçik ortaya koymaz. Dolayisiyla malzemenin anlami, ondan bagimsiz olarak düsünülemeyecek tarih, kültür ve siyasetlerin izlerini tasir ve her zaman kendine indirgenemez. Ikilinin çalismalarinda sik tekrarlanan bir diger mecaz ise, hayvanlik veya yaratiklik ile bu kavramlarin insan dünyasiyla olan dengesiz iliskisidir. Ikili son olarak, günümüzün evrensel savas halini merkeze alarak militarizmle müzik/ses arasindaki etkilesimi konu edinen bir dizi çalisma gerçeklestirdi.

Koyun Yüzmenin Birden Fazla Yolu Var

Tulum belki dünyanin en eski düdük benzeri nefesli çalgisi. Genellikle Türkiye’nin Dogu Karadeniz Bölgesi’nde Kaçkar Daglari’nin küçük köylerinde, özellikle de Hemsinliler ve Lazlar tarafindan çalinan bu nefesli halk sazi, ana seklini yüzülmüs koyun derisinden alir ve çesitli eski dillerin, kültürlerin, sözlü geleneklerin ve müzik tarihinin iletilmesinde kilit rol oynar. Bunun yani sira, tulumun akrabalari, Iskoçya’nin Ulu Gaydalarindan Roma dönemindeki benzerlerine, savas çalgilari olarak önemli bir rol oynamis.
Küresellesmenin yeni gerçeklikleriyle yüzlesen dünyanin diger bölgeleri gibi, Kaçkar bölgesi de, geçimini saglayip ekonomik gelisme yollari ararken, bir yandan da geleneksel mirasini korumak konusunda zorlu bir mücadeleyle karsi karsiya. Çogu kisi büyük sehirlerde çalismak üzere ayrilinca, bölge nüfusunda ciddi bir azalma meydana gelmis.
Bu filmde Kaçkarli bir tulum ustasini bu müzik aletini kullanarak Istanbul’da bir geçidin altindaki bisikletçi dükkâninda eski bir bisikletin patlak tekerlegini sisirirken görüyoruz. Delinmis iç lastigi sisirmeye çalisirken trafigin yogun oldugu bu geçitte tulumdan yükselen bir dizi tiz ve keskin nota Avrupa, Avrasya ve Orta Dogu’nun kavsaginda modernlik ve gelisimin farkli hizlariyla beraber çinliyor.