VICKY FUNARI - SERGIO DE LA TORRE


Vicky Funari 1963’te Alexandria’da dogdu, Vallejo, California’da yasiyor. Günümüz toplumunun ve kimliginin dinamiklerini taze bakis açilarindan kesfeden bagimsiz bir film yapimcisi. Bazi filmleri arasinda, “Paulina”, “skin.es.the.si.a/ten.es.te.z.i” ve “Live Nude Girls UNITE/Canli Çiplak Kizlar BIRLESIN” sayilabilir.
Sergio De La Torre 1967 Tijuana dogumlu, Oakland, California ve Tijuana’da yasiyor. Fotografçi, performans ve enstalasyon sanatçisi Sergio De La Torre, performans/enstalasyon grubu Los Tricksters’i 1995’te kurdu ve çalismalari göç, diaspora, turizm ve kimlik politikalari etrafinda sekillendi. Funari ve De La Torre birlikte, Meksika'nin Tijuana sehrinde daha iyi çalisma kosullari, çevresel adalet ve insan haklarina saygi için savasan bir grup fabrika isçisi kadinla isbirligi yaparak “Maquilapolis” (Fabrikalar Sehri) filmini gerçeklestirdi.

Maquilapolis

Funari ve De La Torre, Meksiko Tijuana’da sinirin hemen ilerisinde, çokuluslu sirketlerin yönettigi, sagliksiz kosullarda isçi çalistiran bir “maquiladora”da çalisan iki isçinin, Carmen ve Lourdes’in hayatlarini belgeleyen “Maquilapolis” filmini çektiler. Kadinlar kendi hikâyelerini video araciligiyla anlatarak eylemciliklerine yeni bir boyut katiyorlar ve küresellesmis bir kentte hayatta kalmak için mücadele ederken, küresellesme hikayesine kisisel bir bakis açisi getiriyorlar. Bu film isçilerin zor hayat kosullarini, çevresel zehirlerle iç içe yasamayi, isçi haklarinin suistimal edilisini, konut ve kadin haklari sorunlarini ayrintilariyla anlatiyor. 2001-2003 küresel ekonomik krizi ve daha bile ucuz isgücü elde edebilmek için fabrikalarin Çin’e tasinmasi ile birlikte Maquilapolis kadinlari belirsiz bir ekonomik gelecekle karsi karsiya kaldi.
Paisajes, Tijuana’daki 900 montaj fabrikasindan manzaralar sunan siyah beyaz bir seri. Ilk sanayi bölgeleri kentin çeperlerinde 1960/70’lerde insa edilmeye basladi. Kentin hizli gelismesi nedeniyle, Tijuana dört günde bir dönüm genisliyor ve sanayi bölgeleri bugün ayni zamanda konut alani olarak kullaniliyor.