TEDDY CRUZ


Teddy Cruz 1962 Guatemala dogumlu bir mimar. Yüksek lisans ögrenimini Harvard Üniversitesi’nde tasarim alaninda gerçeklestirdi ve Roma’daki Amerikan Akademisi tarafindan Roma Mimarlik Ödülü’ne layik görüldü. Çalismalarini, California eyaletinin San Diego sehri ve Meksika’nin Tijuana sehri arasindaki sinirda, bu çift kültürlü alandan hareketle bir eylem ve pedagoji gelistirdigi bölgede gerçeklestiriyor. Teddy Cruz, cemaat temelli, kâr amaci gütmeyen örgütlerle yaptigi isbirlikleriyle uluslararasi alanda tanindi. Bunlardan Casa Familiar, konut alaninda çalismalar yapiyor ve toplumsal ve kültürel programlarin kent politikasina daha fazla dahil edilmesine yönelik olarak çalisiyor. Çalismalari uluslararasi alanda sergilenen Cruz’un sergi mekânlari arasinda, Fransa Orleans’taki Archilab, Rotterdam ve Lisbon Mimarlik Bienalleri, San Francisco Sanat Enstitüsü ve San Diego Çagdas Sanat Müzesi sayilabilir. 2004-2005’te Canadian Center of Architecture ve London School of Economics tarafindan ortak verilen James Stirling Memorial Lecture On The City Ödülü'ne ilk layik görülen kisi olan sanatçi, halen San Diego UCSD’de Görsel Sanatlar Bölümü’nde kamusal kültür ve sehircilik alaninda doçentlik yapmaktadir.

Üretilmis Alanlar

1. Tijuana / San Diego Sinir-Geçis Akislari:
Dünyada trafigi en yogun sinirin temel özelligi bir dizi yasadisi ‘radar kapsami disinda’ çift-yönlü sinir geçidi. Dolar pesindeki ‘insan akisi’ Kuzey yönünde gerçeklesirken, ‘altyapi atiklari’ ters yönde hareket ediyor ve baskaldiran bir acil durum sinir kentlesmesi olusturuyor.
2. Tijuana, Fabrikalar Sehri:
NAFTA’nin olusturdugu serbest bölgelerden faydalanan büyük Maquiladora (montaj) fabrikalari, bu yasadisi yerlesimlerden kolayca ucuz emek çekebilmek için, Tijuana’nin büyüyen gecekondu mahallelerinin yakinina konumlaniyor.
3. NAFTA (Kuzey Amerika ADIL Ticaret Anlasmasi): Emek = Konut
Maquiladora endüstrisi kendi prefabrikasyon mantik ve süreçleriyle Tijuana’nin çevresindeki geçici, yasadisi konut mahallelerini güçlendirecek artik, mikro-altyapisal destek sistemlerini üretmeye katkida bulunabilecek mi?
4. Çöpten üretilmis Konut Kentlesmesi
Maquiladora üretimi bu prefabrik çerçeve San Diego’dan gelen yeniden kullanima uygun hale getirilmis çok sayida malzeme ve sistemlerin düzenlenmesinde aracilik eden bir mentese mekanizmasi. Bu mikro-altyapi, kendiliginden olusmus bu çevrelerin zamansal dinamiklerine müdahalede bulunmadan, zayif bir alani güçlendirecek daha büyük, iç içe eklenmis bir iskelenin yapiminda atilan ilk adim. Planliyla plansiz, yasalla yasadisi, nesneyle zemin ve ayni zamanda insan yapimi ile fabrika üretim süreçleri arasinda köprü görevi gören bu çerçeve, insaat çalisanlari baglaminda üretimin ve konut yapiminin anlamini sorguluyor.