JULIEN PRÉVIEUX


Julien Prévieux 1974’te Grenoble’da dogdu, çalismalarini Paris’te sürdürüyor. Grenoble’da Güzel Sanatlar ögrenimi gören ve 2004’te Paris’te bir arastirma programini yarida birakan sanatçi, “Lettres de Non-motivation/Niyetsiz Mektuplar” adli projesini 2000 yilindan bu yana yürütüyor. Basindan topladigi is ilanlarina olumsuz cevap veriyor, her gün tekrar vurguladigi “motivasyon” eksikligi tam zamanli bir is haline gelmis durumda. Sanatçi, red sebeplerinin sayisini siddetle arttirmak için çesitli rollere bürünüyor. Sirketlerin gönderdigi cevaplar, tüm sistemin hatali oldugunu ortaya koyacak sekilde, olanaksiz bir iletisime taniklik ediyor. Son dönem çalismalarinda ise kapitalizmin girdigi yeni süreçte deger üretimi ve emek kavramiyla ilgili sorgulamasini genisletiyor. Son olarak Paris’te Jousse Enterprise Galerisi’nde kisisel bir sergi açan Julien Prévieux’nun yapitlari Avrupa ve Kuzey Amerika’da çesitli sanat merkezleri ve müzelerde sergilendi.

Niyetsiz Mektuplar

Julien Prévieux uygar toplum yapimiza artarak hakim olan standartlasmayi açiga çikarmaya yönelik çalismalar yapan bir Fransiz sanatçi: pek çok sirket, niyetlerini ‘insanlari birbiriyle iletisime geçirmek ve onlara anlam sunmak’ seklinde açikladiklari brosürler yayimlarken, siyaseten dogru tavirlar, kurumsal bir dil ve temsiller basit sagduyunun yerini aliyor ve insanlari, verili kaliplara basvurmadan birbirine hitap edemeyen ürkek robotlara dönüstürüyor.
Ayni standardizasyon ruhunu tasiyan is ilanlari da bu kurumsal dilin örtük kurallarini kesfetmek için verimli bir alan. Julien Prévieux gözlemciligin ötesine geçiyor ve... gerçek is ilanlarina cevap veriyor. Sanki sahsina hitap ediyormuslar gibi, söz konusu isi niye reddetmek durumunda oldugunu anlatiyor: ücretlerin düsük olmasi, is yerinin uzakligi, sirketin kötü söhreti ya da basitçe, is ilaninin tasariminin berbat olusu. Çesit çesit karaktere bürünüp -beceriksiz bir anestezistten veri tabanlari üzerinde çalismayi reddeden paranoyaga kadar- söz konusu kurumsal dili oldugu gibi kabul edip, Insan Kaynaklari yetkililerini aptalcasina kibar cevaplar verme mecburiyetinde birakiyor.

Projenin parlakligi, genel bir düsük istihdam sorunu yasayan Fransa’da, böyle ‘niyetsiz mektuplar’in kurban olmayi reddetmek anlamina gelmesinde : göze göz, dise dis, bu türden denetlenmis saçmaligi reddedisinizi dillendirmekte tereddüt etmeyin, kullanin o saçmaligi, saptirin ve eglenin! (Cécile Maury)