OU NING


Ou Ning (1969, Zhangjian, Guangdong, Çin) ve Cao Fei (1978, Guangzhou, Çin) büyük Çin sehirlerinde fakirlik ve akis mekânlarini belgeleyen birer film yapimcisi ve arastirmaci. Projeleri bugüne kadar Guangzhou, Pekin ve Shenzhen’e odaklanan ikili, 2003’te 50. Venedik Bienali için Guangzhou’da “village in the city/sehir içinde bir köy”ün video portresi olan San Yuan Li projesini üretti. 2005 yilinda Kulturstiftung des Bundes’den aldiklari bursla Pekin’de Tian’anmen Meydani yakinlarinda bir kenar mahalle olan Da Zha Lan’i arastirmak ve belgelemek üzere bir araya getirdikleri bir grup film yapimcisi, fotografçi, müzisyen ve ses sanatçisina önderlik ettiler. Yung Ho Chang küratörlügündeki “Urbanism / Architecture/Sehircilik / Mimarlik” konulu ilk Shenzhen Bienali için Ou Ning, Çin’in özel alanlari içerisinde en verimlisi olan çagdas Shenzhen’in essiz tarihinden kaynaklanan üç ayri mekân türünün montaji olan “Borders, Illegal Zones and Urban Villages/Sinirlar, Yasak Bölgeler ve Kentsel Köyler” adli çalismayi gerçeklestirdi. Projeleri isbirligine dayali olan ve video kolektifleri, eylemciler ve yerel halkla çalisan ikili, iliskiye geçtikleri topluluklara karsi son derece saygilidir. Pekin’de yasayan ve çalisan sanatçilar, çesitli kültürel eylemler için bir platform olan Alternative Archive’in de kuruculari arasindadir.

Da Zha Lan Projesi

Da Zha Lan Pekin’de bir gecekondu mahallesi. Sehrin dis çeperlerine uygun, kendiliginden gelistirdigi bir hayat tarzi var, bulundugu bölgenin uzun tarihine de taniklik ediyor.
Da Zha Lan her zaman Pekin’in ticari merkezi olmus. Çin el sanatlari sanayiinden kapitalist serbest ticarete ve sosyalist piyasa ekonomisine geçis dönemlerini yasamis bir yer olarak, Çin’deki ticari kültürün modeli olarak da görülebilir.
1990’lardan bu yana Pekin’deki genis çapli kentlesme hareketleri, tarihsel koruma, eski binalarin restorasyonu, hayat standardinin yükseltilmesi ve kentsel gelisme gibi konularda yasanan çatismalari iyice derinlestirdi. Sehir varoslara dogru genislemeyi sürdürdükçe, Da Zha Lan’in altyapisinin azgelismisligi daha da belli oluyor. Bunun sonucunda elit siniflar sehrin daha da disina yöneliyor, bölge bosalma tehlikesiyle karsi karsiya kaliyor ve çok sayida düsük gelirli göçmen bölgeye gelmeye basliyor. Yoksullasma ve yozlasma bas gösteriyor.
Bu proje Da Zha Lan bölgesindeki tarihsel ve kültürel gelismeye, yoksulluk seviyesine, toplumsal örgütlenmeye, sokak mimarisine ve hümanist çevreye odaklaniyor.