Hafriyat

Hafriyat Karaköy

Haritada gör

1996’da kuruldu.Istanbul’da yasiyorlar.


Dünyayi Yesen Doymazsin

14 Hafriyat üyesinin katilimiyla, üç katta, her katta ayri bir konu, bu konular arasinda da bir iliski üzerine kurulmus bir sergi.
Çesitli malzemeler, çesitli boyutlar, çesitli sesler.
Koordinatör: Deniz Erbas.
Katilanlar: Antonio Cosentino, Hakan Gürsoytrak, Irfan Önürmen, Tan Cemal Genç, Banu Birecikligil, Fulya Çetin, Inci Furni, Neriman Polat, Extramücadele, Juan Botella Lucas, Charlie, Mustafa Pancar, Nazim Dikbas.

Toplumsal tüketim iliskilerinin sorgulanmasi üzerine kurulu Hafriyat projesi, iyimserligin küresel savas çagindaki potansiyel rolünün elestirel bir tartismasi ile gelistirildi. Hafriyat su soruya farkli açilardan yaklasti: Hem küresel hem yerel ölçekte iktidar yapilarindaki dönüsüm sanatsal üretim olarak neye karsilik gelmektedir?
Hafriyat Karaköy binasinin üç katinin birbiriyle iliskili üç kavrama karsilik gelecek sekilde degerlendirilmesine karar verildi. Üç fiil, unutmak (bodrum), ikna olmak (giris), beklemek (asma kat); sefertasinin üç kabi, cacik (bodrum), kurufasulye pilav (giris), kemalpasa tatlisi (asma kat); veya daha geleneksel bir üçlü, geçmis ve hafiza (bodrum), günümüz kapitalizmi (giris) ve hayal edilen gelecek (asma kat).
14 sanatçinin dahil oldugu sonuç projesi hem tüm bu kavramsal çerçevelere bir yanit, hem de her çerçevenin baskalariyla birlesmek, baskalarinin içinde erimek ve baskalariyla bulusmak zorunda oldugunun kabulü.

Sergiye Hakan Gürsoytrak bir vitrin ve bir video çalismasi, Irfan Önürmen dükkân projesi, Nazim Dikbas plaket projesi ve “Gerçek Gülümsemeler/Sahte Gülümsemeler” adli bir proje, Mustafa Pancar resim/heykel enstalasyonu, Antonio Cosentino tüketim aniti, Juan Botella Lucas sisme heykel ve dilek havuzu, Inci Furni resimler ve robot, Extramücadele 2 video ve tisörtler, Fulya Çetin sisme kadin resimleri, Banu Birecikligil 5 Felaket Oyuncagi, Neriman Polat “Mülk Allahindir” adli duvar enstalasyonu, Tan Cemal Genç resimler ve videolar, Charlie bir video ile katiliyor. Sanatçilar ayrica ortak bir çalismayla bir CD tezgâhi hazirliyorlar.