TOMOKO YONEDA


Tomoko Yoneda 1965’te Japonya’nin Akashi kentinde dogdu, Londra’da yasiyor ve çalisiyor. Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde ve Londra’da Royal College of Art’ta ögrenim gördü. Tomoko Yoneda’nin çalismalarinin ortak temasi “hafiza” ve “tarih”. Nesnesini belgelemekle kalmayip gözümüzle gördügümüzün ötesindeki imgeleri deneyimlememizi saglayan bir iplik dokuyan mekânlarin, iç mekânlarin ve kisilerin fotografini çekiyor. Bu imgeler günlük ve siradan olanin arasinda sakli bulunan inanilmaz bir geçmisi ortaya çikariyor. Çalismalarini uluslararasi alanda sergileyen Tomoko Yoneda, Rotterdam’da Nederlands Foto Institut’ta ve Chicago’da Museum of Contemporary Photography’de sergiler düzenledi. Yapitlari Victoria and Albert Müzesi, Houston Güzel Sanatlar Müzesi ve Paris’teki La Maison Européenne de la Photographie basta olmak üzere birçok koleksiyonda bulunmakta. Yoneda’nin “Between Visible and Invisible/Görünürle Görünmeyen Arasinda” serisinden çalismalar içeren bir kitap ABD’de Nazraeli Yayinevi tarafindan yayinlandi.

Buzlar Çözüldükten Sonra

Tarih öylesine çok sayida, karmasik, çeliskili katmandan olusur ki tek bir sekilde yorumlanamaz, her gün gözümüzün önündeki dogal çevreye ve sehir sokaklarina kazinmistir. Sehir, agaç kesildikten sonra ortaya çikan filizler gibi geçmisin üzerine büyür ve yeniden kurulur. Bu, görsel sanatçinin asla unutmamasi gereken bir seydir, önümüzde beliren manzaralara kenardan teklifsizce bakmakla yetinmemeliyiz.

“Buzlar Çözüldükten Sonra”, Macaristan ve Estonya’da Avrupa Toplulugu’na üye olduklari 2004 yilinda çektigim fotograflardan olusan bir çalisma dizisi. Bu çarpici olay, bu ülkeler için yillar boyunca merkezi önemde olmus ideolojilerinden ve siyasi baglarindan tamamiyla uzaklasmalarini simgeliyordu. Iki ülke de 20inci yüzyilin basindan Sovyetler Birligi’nin çöküsüne dek benzer bir siyasi mücadele ve kimliklerine yönelik benzer bir tehdit tecrübe ettiler. Buradaki imgeler bu ülkelerde bir zamanlar ideolojik açidan önemli olmus yerlerin bir kaydi. Simdi bir çiftin bir sosyalist dönem havuzunda öpüstügü Macaristan’daki eski ‘ideal komünist sehir’, veya Estonya’da, bir zamanlar binanin ön cephesinde yer alan Komünist yildizin simdi kenara atildigi metruk Sovyet kislasi gibi yerler.
www.shugoarts.com
www.tomokoyoneda.com