LORDY RODRIGUEZ


Lordy Rodriguez 1976’da Filipinler’de dogdu, Louisiana ve Texas’ta büyüdü, San Francisco’da yasiyor. New York Görsel Sanatlar Okulu Güzel Sanatlar bölümünden mezun olan sanatçi, Stanford Üniversitesi'nde yüksek lisans ögrenimini sürdürüyor. Yillardir Amerika Birlesik Devletleri'ni cografi, kentsel ve eyalet sinirlari çerçevesinde resimleyerek yorumlayan, mürekkep çizimlerden olusan bir dizi üzerinde çalisiyor. Ince Technicolor ayrintilarla çizilen ve elle üretilen bu haritalar, sanatçinin gözünden ABD’nin ideal biçimde yeniden sekillendirilmesini temsil ediyor. Lordy Rodriguez’in son dönem sergileri arasinda, “The California Biennial/California Bienali”, Orange County Sanat Müzesi (Newport Beach, California, 2006); “Perspectives, 25: A Quarter Century of New Art in Houston/Perspektifler, 25: Houston’da Son 25 Yilin Yeni Sanati”, Houston Çagdas Sanat Müzesi (Teksas, 2004); “Dessins et des autres/Çizimler ve Diger Seyler”, Galerie Anne de Villepoix (Paris, 2004) sayilabilir.

Sugarland Etkisi

Geçtigimiz yil, Houston’un Sugarland isimli genis banliyösüne çesitli defalar geri döndüm. Büyüdügüm mahalle aslinda, ama hatirladigim Sugarland çok degismis. Ne zaman dönsem, orta ve yukari orta sinif göçmen nüfusun yasadigi bir kasaba görürüm. Amerikan Rüyasi’nin en iyi örnegi. Sugarland sakinlerinin büyük kisminin çalistigi Houston da, Fortune dergisinin belirledigi ABD’nin en büyük bes yüz sirketinden, New York’tan sonra en fazlasina ev sahipligi yapan sehir. Bu sirketlerin çogunlugu kâr koruma kanununun yardimiyla baska ülkelerden ucuz ve hazir emek temin ederek gittikçe artan bir hizla büyüdü. “Sugarland Etkisi”ni harekete geçiren soru ise, Amerikan sirketleri tarafindan Çin ve Hindistan gibi ülkelerden temin edilen emek gücü araciligiyla kazanilan parayla, yine bu ülkelerden gelen göç dalgasi arasinda bir iliski var mi?
“Sugarland Etkisi”, ekonomi, göç ve bu ikisi arasindaki çesitli baglantilara iliskin bir model olmaktan çok, bir harita ve çizimin neler ortaya koyabilecegine iliskin bir gözlem ve tanimlama denemesi.